SKUTKI UBOCZNE I OSTRZEŻENIA

Przyjmowanie dziurawca zwyczajnego powoduje większą wrażliwość na światło. Osoby mające jasną karnację powinny unikać ostrego słońca i innych źródeł światła ultrafioletowego, np. łóżek do opalania. Jest również wskazane unikanie czerwonego wina, sera, drożdży, marynowanych śledzi. Dziurawiec zwyczajny nie powinien być używany w czasie ciąży oraz karmienia piersią.

Należy też uważać z doustnym przyjmowaniem dziurawca podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Niektórzy producenci zastrzegają, że może on obniżać skuteczność działania preparatu.

Czasem po zastosowaniu dziurawca może wystąpić zaparcie, rozstrój żołądka, zmęczenie, suchość w ustach i zawroty głowy.

UŻYCIE

CZĘŚCI NADZIEMNE DZIURAWCA:

NAPAR-stosuje się głównie na niepokoje, lęki, napięcia nerwowe, drażliwość lub emocjonalne "dołki", w szczególności związane z menopauzą lub zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

NALEWKA-używano jej na moczenie nocne u dzieci. Należy podawać dziecku 5-10 kropli na noc.

PŁUKANKA-używać naparu do przemywania ran, siniaków, owrzodzeń skóry.

KWITNĄCE CZĘŚCI DZIURAWCA:

KREM - należy zastosować na zlokalizowane bóle nerwowe, takie jak rwa kulszowa, skurcze lub jako pomoc w łagodzeniu bólów związanych z obrzękiem piersi w czasie karmienia piersią. Krem z dziurawca zwyczajnego może być również stosowany jako antyseptyk i ściągający na zadrapania, owrzodzenia, wrzody.

ZAPARZONY OLEJ-używa się go na oparzenia, zapalenia stawów, między innymi na zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (łokieć tenisisty), neuralgię, rwę kulszową. Dodać kilka kropel oleju z lawendy na oparzenia lub olej z krwawnika pospolitego na zapalenia stawów.

CIEKAWOSTKI

W dawnych czasach przypisywano dziurawcowi działanie magiczne, wierzono, że roślina chroni przed czartami i złymi czarami.

Dawniej uważano także, że dziurawiec chroni kobiety ciężarne przed dziwożonami – demonami, które im szkodzą.

    OLEJ Z DZIURAWCA ZWYCZAJNEGO

  • 2 szklanki (500ml) oliwy z oliwek
  • 50g kwiatów z dziurawca zwyczajnego
  • 1 kolorowy, szklany słój (może być brązowy, niebieski lub zielony)

Nazbieraj kwiatów dziurawca zwyczajnego w suchy i słoneczny dzień. Umieść je w słoju i zalej oliwą. Trzymaj z dala od światła, mieszając regularnie. Maceruj przez 2 miesiące, następnie odcedź używając gazy.

Olej ten leczy mniejsze oparzenia, kontuzje, neuralgie, reumatyzm. Łagodzi wszelkiego rodzaju bóle zewnętrzne jak i wewnętrzne. Aby zakonserwować go na dłużej, należy dodać 5% olejku z lawendy.

    SPOSÓB PARZENIA DZIURAWCA:

  • Dwie łyżki stołowe suszu zalać ½ litra wrzącej wody. Następnie przykryć i pozostawić do zaparzenia na ok. 30 minut. Po przecedzeniu napar jest gotowy do spożycia. Dla uzyskania efektu uspokajającego zaleca się picie naparu z dziurawca 2 do 3 razy dziennie po 1/2 szklanki na około 20 minut przed posiłkiem.
  • Jedną łyżkę stołową dziurawca z jedną łyżeczką liści mięty zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na ok. 30minut. Po odcedzeniu pijemy 2-3 razy dziennie po jednej szklance naparu.
  • Nalewka z dziurawca: 100 g ziela dziurawca zalać 500 ml spirytusu i odstawić na 7 dni. Po tym okresie przecedzić i wycisnąc przez gazę. Wewnętrznie stosować 2 razy dziennie po 1 łyżeczce na pół szklanki wody w chorobach wątroby, przewodu pokarmowego i układu żółciowego. Zewnętrznie stosuje się do nacierania w bólach stawów.