SUROWIEC ZIELARSKI

Ziele dziurawca zbiera się i suszy głównie kwiatostany. Zawierają one czerwony barwnik hyperycynę, pseudohypericynę, flawonoidy (rutyna, Kwercetyna), hiperozyd, bakteriobójcze garbniki, witaminy A i C oraz olejek eteryczny.

ZASTOSOWANIE, DZIAŁANIE LECZNICZE

dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny ma szerokie zastosowanie, oddziaływuje pozytywnie na wiele naszych organów: wątrobę, jelita, żołądek, drogi żółciowe i moczowe, macicę, układ nerwowy, naczynia krwionośnei skórę. Najczęściej korzystamy z niego w przypadku nieżytu żołądka (również u dzieci i niemowląt), owrzodzeniach żołądka, zaburzeniach czynności wątroby.

DOLEGLIWOŚCI NERWOWE:

Dziurawiec należy do najbardziej wartościowych ziół stosowanych problemy z nerwami. Naparu używa się jako tonik na niepokój, napięcia nerwowe, bezsenność, depresję związaną z menopauzą.

Sporządzony z ziela napar działa uspokajająco, dlatego też jest wykorzystywany przy wyczerpaniu nerwowym, stanach depresyjnych, które są wywyływane zaburzeniami czynnościowymi urazami.

MENOPAUZA:

Dziurawiec należy do sprzymierzeńców kobiet w trudnym okresie menopauzy. Przynosi kobietom ulgę w zmianach hormonalnych, jak również leczy obniżoną witalność organizmu.

Przynosi ulgę również przy zespole napięcia przedmiesiączkowego.

WŁAŚCIWOŚCI WZMACNIAJĄCE:

Dziurawiec posiada właściwości wzmacniające wątrobę, pęcherzyk żółciowy, jelita, żołądek, drogi żółciowe i moczowe, macicę, układ nerwowy, naczynia krwionośne skórę.

WŁAŚCIWOŚCI MOCZOPĘDNE:

Dziurawiec ma również zastowowanie przy układzie moczowym. Mianowicie działa moczopędnie. Redukuje w ten sposób zatrzymywanie płynów w organiźmie, przyspiesza usuwanie toksyn z moczu, pomaga w leczeniu skazy moczowej, a także zapalenia stawów.

W XVI wieku uważano, że „kamienie wywodzi” i rzeczywiście do dziś używa się go w zapaleniu dróg żółciowych i kamicy pęcherzyka żółciowego.

DZIURAWIEC NA DEPRESJĘ

"Niech się dzieje, co chce"; "Nic mi się nie chce!"; "Zero zadowolenia"; "Źle śpię", "Nie mogę się skupić"; "Życie jest beznadziejne" – to może oznaczać depresję!

Smutek, przygnębienie, żal – są to dla nas oznaki obniżonego nastroju, które są odpowiedzią psychiki człowieka na niepowodzenia życiowe, rozczarowania lub przykre zdarzenia. Uczucia te są naturalne i zdarzają się oczywiście każdemu z nas.

Preparaty z wyciągiem z dziurawca zmniejszają objawy łagodnej formy depresji (hamują rozkład neurotransmiterów w mózgu, hamuje także monoaminooksydazę (MAO) oraz działa jako inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny). Stosowanie preparatów z dziurawcem poprawia nastrój i samopocuciu chorych z depresją.

Zdażają się ludzie, dla których depresja jest związana z określoną porą roku. Głównie taki stan dopada jesienią i zimą, gdy dzień jest krótki, słońce świeci przez parę godzin dziennie, ludzie odczuwają zmęczenie, senność, spadek aktywności życiowej. W takich przypadkach skuteczne jest leczenie światłem, czyli fototerapia. Poza tym wykorzystuje się również farmakoterapię lekami przeciwdepresyjnymi. Użycie wyciągu z dziurawca w leczeniu uzupełniającym tego schorzenia dały pozytywne skutki. U osób przyjmujących preparaty z dziurawcem następowało zmniejszenie nasilenia choroby, a skuteczność dziurawca stosowanego wraz z terapią światłem była podobna do skuteczności syntetycznego leku przeciwdepresyjnego - fluoxetyny.

Ze względu na dobrą tolerancję można sądzić, że stosowanie tego naturalnego środka u pacjentów z depresją sezonową może być skuteczną i bezpieczną terapią, ale wymaga to jeszcze dalszych badań.